Schizofrenie létajícího bizona
Jste v permanentní krizi? Je pro Vás svět stále složitější? Cítíte rostoucí dynamiku změn? Zvyšuje se Vaše závislost na potenciálně nestabilních systémech? Jste nuceni činit rozhodnutí ve stále kratším čase? Je pro Vás čím dál náročnější vybudovat ten správný tým? Jste vůbec normální? Ano, jste!
To, co Vás trápí, je znamení dnešní doby: manažersko-sociální syndrom „schizofrenie létajícího bizona“. Trpí jím téměř každý vedoucí pracovník či IT manažer, pouze jen málo z nich si to uvědomuje. Aspoň zatím. A ani často neví, že to, co zní jako vážná psychická choroba, může být ve skutečnosti příznakem dobrého zdraví a zdravého manažerského umu. Pokud totiž bizon dostane ta správná křídla a je nastaven do správného letového režimu, z choroby se rázem stává konkurenční výhoda. Tak to vyplývá z prezentace Zdeňka Kaplana, CEO, O2 IT Services, na konferenci EMC XCHANGE – INSPIRE BUSINESS 2015, 19. listopadu 2015. Vize „létajícího bizona“ si právem vysloužila velký zájem účastníků.
Proč zrovna „létající bizon“?
Bizarní spojení vychází ze světa zvířat. Stádo bizonů vede silný jedinec, který bývá nejschopnější, drží nad vším kontrolu a dohlíží i na drobnosti, protože je většinou právem přesvědčen, že tím celé „stádo“ dosáhne nejlepších výsledků. Tento model je ale spojen i s velkým rizikem. Na vůdčím bizonovi spočívá obrovský díl odpovědnosti a jeho role je obtížně zastupitelná. Pokud např. Buffalo Bill bizona skolí, stádo se snadno ocitne bez vůdce a ve zmatku.
U hejna hus je naopak mnohem větší týmová spolupráce, sdílení znalostí, vzájemná podpora a zastupitelnost, pravomoci se dělí na více jedinců a hejno je tak stabilním i ve chvíli, kdy nějaký člen odpadne. Současné firmy žijí v neustálé krizi. Tzv. třetí platforma tlačí manažery a IT manažery k neustálým inovacím, a tím i rizikovějším rozhodnutím, jak postupovat dál. „V prostředí neustálých změn jsme nuceni přijímat vyšší míru rizika spojenou s inovacemi. Odvaha riskovat se stává nezbytnou výbavou manažera. Dělat vše postaru a pomalu by dříve či později vedlo do záhuby,“ říká Zdeněk Kaplan.
Jak přežít a uspět ve světě permanentní krize
„Přežití a úspěch tkví v lidech,“ pokračuje Zdeněk Kaplan. „V budování týmu jedinců ochotných k inovacím a nepřetržitému vzdělávání. Lidí, kteří si uvědomují, že až dosud úspěšný obchodní či IT model nemusí už zítra vůbec fungovat. Je nezbytné neustále sebekriticky přehodnocovat, zda to, co děláte dnes, bude ještě zítra či pozítří dostatečně kvalitní.“
„Z dlouhodobého hlediska veďte organizaci jako husa – ale ne během krize,“ radí Zdeněk Kaplan. „V době krize musí manažeři převzít značnou část rizika na sebe, aniž by zcela zahodili výhody, jaké týmová práce pro firmu přináší. Během krize nemůžete zůstat jen členem hejna hus. Musíte se stát bizonem, bizonem se schopností létat v hejnu.“
„Jediná možnost, jak reagovat na dnešní výzvy, je průběžná inovace, otevřená mysl, neustála snaha o sebezlepšování a žádná zafixovaná paradigmata z minulosti.“ uzavírá Zdeněk Kaplan. „Pokud zaspíte dobu, dříve či později přijde nějaká jiná společnost se zcela odlišným obchodním modelem, který si dříve možná nedokázal nikdo ani představit, a touto inovací zastaralý způsob myšlení a řízení smete z trhu – spolu se zaostalou konkurencí.“
Více informací o konferenci, profily přednášejících, přehled příspěvků i konkrétní prezentace ke stažení naleznete na stránkách EMC XCHANGE – INSPIRE BUSINESS.
Zdroj: EMC Czech Republic, http://emeablog.emc.com/cz/schizofrenie-letajiciho-bizona/
- Dokumenty ke stažení: Prezentace – Schizofrenie létajícího bizona