Jsem plný, volá koš v Kolíně
Systém chytrých odpadkových košů má Kolínu šetřit peníze. Radnice ho spouští spolu se společností O2.
Všech 330 kolínských nadzemních kontejnerů na tříděný odpad dostává novou výbavu. Každý z nich už má odolnou nálepku s kódem, některé navíc dostanou pod víko i speciální senzor. Ten posílá informace o naplněnosti koše třikrát denně do městské databáze. Nádoby, které mají na sobě jenom nálepku, se musí snímat ručně. Podle kolínského místostarosty Michaela Kašpara to budou pomocí smartphonů dělat lidé na veřejně prospěšných pracích.
Výsledkem má být podrobný a aktuální přehled o tom, jak je která nádoba plná. A podle toho se má následně organizovat svoz. „Díky tomu by mělo dojít k úspoře na nákladech, které věnujeme na odpadové hospodářství. Zejména na lidech a na projeté naftě,“ myslí si Kašpar.
Vedlejším efektem by měla být i větší čistota okolo košů. Podle zkušeností ze zahraničí se odhaduje, že by se zároveň mělo vytřídit o desetinu více odpadu. Vzhledem k tomu, že ho města prodávají, znamená to pro ně příjem.
„Kolín za tříděný odpad nyní ročně dostává asi 1,8 milionu korun. Navýšení o desetinu by bylo znát. Zároveň předpokládáme, že pokud by díky řešení ušetřila svozová firma, promítli bychom tuto úsporu následně do smlouvy, kterou s ní uzavíráme,“ dodává Kašpar.
Půlroční kolínský pilot je zatím pro město zdarma. „Je to služba, kterou jsme odkoukali v zahraničí. Nyní si musíme vyzkoušet její ekonomičnost, abychom ji potom mohli nabízet ostatním městům,“ říká ředitel komerční divize O2 IT Services Václav Provazník.
Do budoucna O2 počítá s tím, že by modelové desetitisícové město, které má mezi 200 a 250 kontejnery, ročně vytřídí okolo 650 tun odpadu a za odpadové hospodářství utrácí mezi 5 až 10 miliony korun za rok, platilo za službu měsíční paušál od devíti tisíc korun.
Prvotní investice by potom činila 95 tisíc korun v případě, že by byly všechny popelnice osazeny pouze samolepkami. Každý senzor by znamenal další tří- až pětitisícovou investici. V krajním případě, pokud by byly všechny popelnice osazeny senzorem, by se náklady vyšplhaly až na částku okolo 750 tisíc korun. V případě Kolína by je bylo potřeba je vynásobit přibližně 1,5krát. I tak si místostarosta Kašpar myslí, že by se to městu mělo vyplatit. Kromě informací, které dává systém radnici, je už spuštěn na adrese kolin.smartcity.cz i web pro obyvatele. Tam najdou už teď informace o tom, jak je zrovna ten který koš plný, a v budoucnu i to, kdy je plánován jeho svoz.
Praha je s koši spokojena
Současný kolínský projekt je jedním z prvních reálně spuštěných v Česku. Něco podobného – ovšem s několika speciálními koši Bigbell, které dovedou i lisovat odpad – již testuje třeba Praha 1.
Místostarosta centrální pražské části Richard Bureš si je chválí. „Na všech místech, kde byly nové koše umístěny, došlo k výraznému zlepšení čistoty okolí. Jak ekonomicky, tak i provozně a funkčně koše ukázaly své kvality,“ říká Bureš s tím, že městská část překonala i problémy s památkáři a nyní jedná o rozšíření pilotního projektu do dalších ulic.
Zdroj: Aleš Černý, 5plus2 – Kolínsko